Dzięki zmianie nawyków, możesz przyczynić się do ograniczenia marnowania żywności i zasobów potrzebnych do ich wyprodukowania czy transportu. Zauważysz też oszczędności w swoim portfelu.
Prawidłowe przechowywanie żywności pozwala na możliwie najlepsze wykorzystanie żywności i przedłużenie jej trwałości. Do produktów najczęściej wyrzucanych przez Polaków należą:
Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać te produkty, żeby jak najdłużej zachowały świeżość i przydatność do spożycia.
Przechowywane w drewnianym chlebaku lub zawinięte w lnianą ściereczkę zachowuje świeżość przez kilka dni. Zamrożone może być przechowywane w foliowym woreczku w temperaturze ok. -18°C przez kilka miesięcy, a po podgrzaniu w piekarniku, będzie nadal świeże i chrupiące.
Kawałki wędlin najlepiej owinąć w folię spożywczą i przechowywać w temperaturze 5-7°C. Dobrze sprawdzają się także pojemniki do przechowywania żywności wykonane z tworzyw sztucznych. Dzięki nim wędliny mogą być przechowywane przez około 1-2 tygodnie.
Warzywa należy przechowywać w temperaturze od kilku do maksymalnie kilkunastu stopni. Idealnym miejscem do przechowywania warzyw są piwnice oraz lodówka. Wyjątkiem są pomidory i ogórki, które w zimnej temperaturze szybciej się psują.
Większość owoców należy przechowywać w temp. ok. 10°C, najlepiej w piwniczce lub
w lodówce. W lodówce nie należy trzymać bananów, ponieważ ich optymalna temperatura przechowywania to 12°C. Natomiast owoce nietrwałe, takie jak: truskawki, jagody, maliny, poziomki, jeżyny przechowujemy w lodówce przez maksymalnie 1-2 dni.
Od rozmieszczenia produktów spożywczych w lodówce zależy, jak długo żywność zachowa świeżość. Temperatura wewnątrz lodówki nie jest taka sama w każdym miejscu – najzimniej jest na dole, gdzie temperatura wynosi około 2oC, zaś najwyższa temperatura jest na górnej półce i jest to około 8oC. Różne rodzaje produktów spożywczych wymagają różnych temperatur przechowywania, dlatego jeśli uwzględnisz te różnice, Twoja żywność będzie przechowywana w optymalnych warunkach.
Owoce, warzywa i soki przechowuj na dole lodówki w szufladach. Panuje tam temperatura 6-8oC, która jest optymalna dla utrzymania ich świeżości. Miejscem przeznaczonym na mięso lub gotowe produkty mięsne jest dolna półka (2oC). Ułożenie tych artykułów na dole ma dodatkowe znaczenie – zapobiega skapywaniu tłuszczu na inne produkty. Wszelkiego rodzaju tłuszcze (masło, smalec, margaryna) oraz nabiał przetrzymuj na środkowej półce (4-5oC). Do przechowywania gotowych potraw czy garnków z zupą najodpowiedniejsza jest górna półka (8oC). Pojemniki lub półki na wewnętrznej stronie drzwi lodówki (10 - 15oC) są przeznaczone dla produktów, które wymagają tylko lekkiego schłodzenia. Dotyczy to np. napojów, musztardy czy jaj.
Jeśli w Twojej lodówce jest za dużo żywności, możesz skorzystać z jednej z kilku najpopularniejszych metod jej przetwarzania. Przetwory to dobry sposób na całoroczne rozkoszowanie się sezonowymi owocami czy warzywami.
Najpopularniejsze metody przetwarzania żywności, które możesz wykorzystać w swoim domu to:
Czyli sposób najprostszy z możliwych. Polega na zapobieganiu rozwojowi bakterii poprzez działanie na produkty niską temperaturą, min. -18°C. Wystarczy włożyć do zamrażalnika i gotowe.
To po prostu obniżanie zawartości wody w artykułach spożywczych, hamujące rozwój drobnoustrojów. Potrzebny jest tylko piekarnik i temperatura ustawiona na 30-70°C.
Metoda termicznego konserwowania żywności w słoikach. Pokojone smakołyki włóż do słoika, a następnie zalej je osoloną wodą z dodatkiem soku z cytryny. Słoiki gotuj we wrzątku.
Czyli konserwowanie żywności za pomocą zalewy octowej, która ma właściwości bakteriobójcze. Ugotuj w occie warzywa, a następnie doprowadź je do wrzenia i zalej marynatą. Po zamknięciu słoiki poddaj łagodnej pasteryzacji (85°C przez kilkanaście minut).
Opiera się na procesie fermentacji. Wymaga beztlenowych warunków i dlatego kiszone warzywa muszą być całkowicie przykryte osoloną zalewą.